Logo kanału

Inżynier Programista

Historia wpisów

Hybrydowe modelowanie - rączka wkrętaka z ciekawym kształtem

Niniejszy poradnik przedstawia przykład wykonania rączki wkrętaka z użyciem modelowania hybrydowego. Modelowanie hybrydowe oznacza, że do uzyskania założonego kształtu naszego modelu używamy zarówno modelowania bryłowego jak i modelowania powierzchniowego.

W pierwszej kolejności skupimy się na zgrubnym ukształtowaniu uchwytu - rączki za pomocą odpowiednio zwymiarowanych profili o kształcie sześciokąta. Następnie za pomocą narzędzia przeciągnięcia po profilach, pamiętając o pewnych warunkach, uzyskamy wstępny kształt.

Najtrudniejszym zagadnieniem będzie odtworzenie kształtu powierzchni gumowanej, poprawiającej ergonomię korzystania z wkrętaka poprzez zmniejszenie poślizgu w trakcie operowania narzędziem. Na podstawie zdjęcia rzeczywistej rączki, staramy się znaleźć pewną właściwość, którą będziemy mogli przenieść do szkicu. Pozwoli ukształtować powierzchnię generującą zarys poszukiwanego kształtu, który przedstawia obszar występowania powierzchni oblanej gumą. Do tego celu użyjemy modelowania powierzchniowego.

Jak się okaże, modelowanie powierzchniowe w niektórych zagadnieniach może pozwolić na uzyskanie nieco bardziej skomplikowanego kształtu w bardzo szybkim czasie.