Logo kanału

Inżynier Programista

Historia wpisów

Konfiguracje oraz wariantowość części w CAD SolidWorks 3D - tutorial

Wracamy do tematu uchwytu. Przykład uchwytu rynnowego, jako rzeczywistego detalu oraz systemu w jakim występuje, jest świetnym pomysłem na przedstawienie poradnika na temat konfiguracji części w oparciu o narzucone wymiary. Dzięki temu możemy budować drzewo własnych, standardowych dla nas wielkości elementów w oparciu o tabelę modyfikowanych wymiarów bądź właściwości pliku. Sposobów na tworzenie warunków jest kilka, o czym wspominam w materiale.

Dzięki takiemu zabiegowi, mamy możliwość w bardzo szybki sposób zmieniać wielkość całego skonfigurowanego przez nas systemu czy to w zespole, w którym został zmontowany, czy bezpośrednio w rysunku. Mając możliwość pobierania specjalnych, utworzonych przez nas właściwości pliku, możemy w błyskawiczny sposób przygotować np. rysunek katalogowy, w którym potrzebne wymiary zostaną wygenerowane automatycznie.

Warto zauważyć, że w podobny sposób możemy budować konfiguracje wszystkich znormalizowanych elementów, jak śruby, podkładki, nakrętki, kołnierze, rury, przekroje profilów, piasty, koła pasowe, lub dowolną inną, budowaną wg wewnętrznego standardu firmy konstrukcję.