Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Krótki wstęp - wizytówka kanału

Witam na stronie uzupełniającej kanału Inżynier Programista, która będzie mi pomagać w jego prowadzeniu i interakcji z Widzami. Jeżeli poszukujesz wiedzy w dziedzinie obsługi programu SolidWorks, na moim kanale YouTube znajdziesz między innymi:

Od niedawna na moim kanale rozpocząłem również publikowanie materiałów związanych z oprogramowaniem Open Source:

Od czerwca 2022 roku, na kanał zawitał nowy program: Alibre Atom3D. W głównej mierze projekty wykonywane w tym programie realizowane są za pomocą technologii przyrostowej - druku 3D, na posiadanej drukarce: Creality Ender 7.

Dlaczego taka nazwa kanału?

Dlaczego zatem SolidWorks?

Będąc na studiach miałem dostęp do puli różnych profesjonalnych narzędzi CAD, m.in.: CATIA, SolidWorks, SolidEdge oraz Inventor.

Wśród wszystkich ww. programów największe i najlepsze wrażenie wywarł na mnie program SolidWorks i zależało mi bardzo na tym, aby ponownie mieć z nim styczność, co skłoniło mnie do założenia kanału YouTube, by tą przyjemnością z modelowania dzielić się również z Wami. Z tego względu praca nad materiałami na mój kanał, zwykle późnymi wieczorami, po 8 godzinnej pracy w Inventorze, jest nadal przyjemną odmianą. Za możliwość korzystania z instruktażowej wersji programu SolidWorks dziękuję firmie SOLIDEXPERT.

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-30

Ostatnio dodany odcinek

FreeCAD - Ściągacz łożysk. Tutorial jak krok po kroku wykonać części i złożenie - poradnik PL

Przygotowałem tutorial jak w programie FreeCAD wykonać krok po kroku model bardzo prostego ściągacza do łożysk a następnie jak wykonać jego złożenie. W materiale omawiam etapy tworzenia szkiców, na co zwracam uwagę, a następnie staram się wyjaśnić z czego wynikają zastosowane przeze mnie warianty operacji.

Finałem materiału jest wykonanie złożenia w module A2plus z kilkoma przykładami wiązań wynikających z konstrukcji zaprezentowanego zespołu.

Tytuł odcinka YouTube: [268] FreeCAD - Ściągacz łożysk. Tutorial jak krok po kroku wykonać części i złożenie - poradnik PL

Dodano dnia: 2022-08-17

Losowo wybrany odcinek

Teoria maszyn i mechanizmów z wykorzystaniem pakietu SolidWorks

W odcinku nr 164 pojawił się komentarz z prośbą o poruszenie tematu związanego z teorią maszyn i mechanizmów. Zastanawiając się nad realizacją pierwszego materiału wspomnianego zagadnienia pomyślałem, aby wyjść od ogólników po co to jest i gdzie jest to potrzebne. W związku z tym, że temat związany jest z zakresem poznawanym na studiach, gdzie zadania z analizy schematów kinematycznych mechanizmów rozwiązywane są w sposób analityczny lub grafoanalityczny, warto znaleźć alternatywny sposób, by móc w łatwy sposób zweryfikować, czy dokonane przez nas obliczenia są poprawne. W tym celu, druga część materiału niniejszego odcinka przedstawia wyjaśnienie jak użyć możliwości SolidWorksa do analizy mechanizmów.

Takie podejście do materiału, pozwoliło moim zdaniem poznać wstępnie narzędzie, by najpierw możliwe było bardzo proste zbudowanie schematu mechanizmu, nadanie początkowych parametrów związanych z jego ruchem, by w późniejszym etapie realizowania przykładowych rozwiązań, można było wykonane obliczenia zweryfikować.

Ponadto, przedstawiony został sposób na wykonanie schematów mechanizmów oraz ich eksportu, np. do pliku pdf, co umożliwia umieszczenie schematu, np. w sprawozdaniu lub projekcie, w którym prowadzone były obliczenia.

Tytuł odcinka YouTube: [#173] Teoria maszyn i mechanizmów z wykorzystaniem pakietu SolidWorks

Dodano dnia: 2021-02-17