Logo kanału

Inżynier Programista

Krótki wstęp - wizytówka kanału

Witam na stronie uzupełniającej kanału Inżynier Programista, która będzie mi pomagać w jego prowadzeniu, a jednocześnie zbierać informacje, które będą pojawiać się w interakcji z Widzami. Jeżeli poszukujesz wiedzy w dziedzinie obsługi programu SolidWorks, na moim kanale YouTube znajdziesz między innymi:

  • porady dotyczące modelowania 3D w SolidWorks
  • przykłady analiz MES (Metoda Elementów Skończonych) wraz z obliczeniami analitycznymi
  • sposoby tworzenia i przykłady prostych rysunków 2D
  • inne informacje związane z ogólną inżynierią mechaniczną oraz programem SolidWorks

Pojęcie "Inżynier" związane jest z moją pracą na stanowisku konstruktora, skąd zatem człon "Programista"? Przede wszystkim związany jest on z kilkoma przykładami tworzenia własnych pomocy w postaci kalkulatorów pisanych w języku C, a obecnie również prowadzenie niniejszej strony w języku PHP, która uzupełnia i pomaga mi w prowadzeniu kanału.

Jeżeli chciałbyś się ze mną skontaktować w sprawie prowadzonego przeze mnie kanału, możliwe są różne formy: od Messengera strony umieszczonej na Facebooku po wiadomości na portalach, gdzie publikuję wpisy dotyczące nowych odcinków. Jednakże w pierwszej kolejności preferuję kontakt za pośrednictwem korespondencji email: Plik graficzny z adresem email do korespondencji

Wszystkie odcinki związane z programem SolidWorks mogłem przygotować dzięki wsparciu firmy SOLIDEXPERT w ramach prezentowania instruktażowej wersji programu. Zaś możliwość zaprezentowania zestawu SpaceMouse Enterprise Kit, który pojawia się od odcinka nr 181 zawdzięczam firmie 3Dconnexion.

Poniżej znajdziesz najnowszy post wraz z linkiem do materiału opublikowanego na kanale.

Serdecznie zapraszam!

Uchwyt rynnowy - modelowanie powierzchniowe i powierzchnie w SolidWorks 3D

Być może niepozorny pod względem swojego kształtu, przynajmniej na pierwszy rzut oka, detal w postaci uchwytu rynnowego, pozwoli nawet początkującemu w obsłudze dowolnego programu CAD 3D znaleźć kilka dróg do jego zamodelowania i zapewne nie będzie wielu powodów do dyskusji.

Z tego powodu, w niniejszym odcinku obrałem całkiem inną strategię, by z pominięciem otworów, główną bryłę uzyskać za pomocą jednego szkicu. No dobra... Dwóch szkiców, ale to tylko dlatego, aby przypomnieć, że czasami można na szybko pomóc sobie szkicem 3D i o czym wtedy musimy pamiętać. Dlatego robię coś, czego zwykle robić nie lubię - tworzę złożony szkic, z którego w bardzo szybki sposób, z wykorzystaniem funkcji modelowania powierzchniowego, osiągam kształt, który widzimy na miniaturce w postaci renderu. Ale ostatecznie możemy wszystko zmieścić w jednym szkicu. I mało tego. Ten szkic pomimo swojej złożoności idealnie nadaje się do zależnej parametryzacji i tworzenia konfiguracji.

Warto zwrócić uwagę, że render, który przygotowałem, posiada te same cechy związane z nieregularnym przejściem łuku, o czym wspomniałem w trakcie materiału, oglądając render znajdujący się na stronie producenta, czyli firmy Cellfast - polskiego producenta różnego rodzaju sprzętu ogrodowego i systemów rynnowych.

Tak nawiasem, ten bardzo prosty detal posiada bardzo wiele cech, które idealnie nadają się na kilka poradników edukacyjnych dotyczących obsługi programu SolidWorks. Z tego względu chciałbym jeszcze poświęcić trochę czasu temu elementowi w przyszłości i przygotować coś jeszcze, co mogłoby się przydać w projektowaniu elementów, które technicznie są bardzo zbliżone do przedstawionego wspornika.

Wygeneruj wpis na wybrany portal

Analiza konstrukcji wiaty na podstawie pomysłu Widza. Analiza konstrukcji w SolidWorks 3D

Ostatni etap krótkiej serii dotyczącej analizy projektu wiaty samochodowej wg pomysłu Widza w ramach poznawania modułu konstrukcji stalowych w programie SolidWorks.

Po etapie projektu i wykonaniu modelu przestrzennego konstrukcji, przychodzi pora na sprawdzenie projektu pod względem wytrzymałościowym.

Już po wstępnej analizie przemieszczeń można było zaobserwować niezbyt korzystną pracę kratownicy poprzez ryzyko wypychania jej do przodu zabudowy. Prawdopodobnie postawienie środkowego słupa oraz dodanie wzmocnienia spajającego przód z tyłem wiaty częściowo rozwiązałoby problem. Pomysł Widza zakładał inny eksperyment. Widz zastanawiał się, czy wsunięcie ceownika pod kratownicę byłoby wystarczającym rozwiązaniem. O ile dodanie dodatkowej belki do konstrukcji niewiele pomogło w usztywnieniu kratownicy, o tyle w takim rozwiązaniu zauważyłem inny, moim zdaniem bardzo groźny problem - ryzyko zbierania się wody - co znacząco mogłoby przyspieszyć proces korozji przy niewłaściwym zabezpieczeniu antykorozyjnym, co umówmy się, nie jest łatwe do wykonania w takim przypadku. A w trakcie omawiania konstrukcji natrafiono jeszcze na jeden problem, który dotyczył obciążenia śniegiem, co również powinno zostać jeszcze raz zweryfikowane, ponieważ może się okazać, że zaproponowana konstrukcja nie jest bezpieczna.

Niestety nie podejmuję się pełnej analizy konstrukcji i próby przekonstruowania jej tak, aby gwarantowała bezpieczeństwo, ponieważ nie pracuję w konstrukcjach budowlanych (ani nie mam takich uprawnień). Nie posiadam również wiedzy w projektowaniu konstrukcji budowlanych, przez co, jeżeli Widz rzeczywiście chciałby zrealizować taki projekt - powinien poprosić o pomoc w zweryfikowaniu konstrukcji doświadczonej osoby, ponieważ obawiam się, że taka pomoc może okazać się potrzebna.

Mam jednak nadzieję, że od strony technicznej programu, udało się przedstawić ciekawą funkcjonalność, która w rękach odpowiedniej osoby mogłaby przynieść znacznie więcej odpowiedni na poruszone problemy.