Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Schody - szybka zmiana wymiarów | Równania | Złożenia | SolidWorks 3D

W trakcie projektowania różnych konstrukcji czasami możliwe jest utworzenie katalogu standardowych rozmiarów, na które klient musi się zdecydować, lub swój projekt dostosować do katalogu standardowych rozmiarów: tak jest np. z różnymi profilami, elementami złącznymi, systemami różnych znormalizowanych komponentów pozwalających konstruować różne przedmioty.

Równie często projektowane są konstrukcje, które bardzo łatwo możemy skojarzyć ze znanym każdemu sformułowaniem "klient nasz pan". Wykonujemy wówczas projekt dokładnie pod życzenie klienta, zachowując przy tym pewne reguły tak, aby konstrukcja spełniała prawidłowo swoje zadanie. Takim przykładem mogą być schody. Ze względu na różne uwarunkowania zabudowy, bardzo często klient zmuszony jest do zamówienia schodów na wymiar. Niekiedy możliwy jest zakup gotowych konstrukcji i wpasowanie ich przez odpowiednie docięcie, ale czasami zdarzają się sytuacje, że schody muszą być wykonane wg szczególnego zamówienia.

Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi narzędzie Równania, dzięki któremu poprzez odpowiednio ułożone równania matematyczne - również w formie globalnej dla całego złożenia, możemy wpłynąć na bardzo szybkie i automatyczne przebudowanie konstrukcji poprzez zmianę zaledwie kilku najważniejszych parametrów. Pozwala to na bardzo dużą oszczędność czasu, ponieważ zmieniając zaledwie kilka wartości, możemy błyskawicznie otrzymać kompletną specyfikację detali, które mogą zostać przekazane do produkcji. Ponadto zabieg taki pozwala na szybką wizualizację, obliczenia nośności, masy, wykonanie kosztorysu czy chociażby łatwy kontakt z klientem.

Podziękowania zawarte w odcinku

Zapraszam do zapoznania się ze stroną internetową: https://solidexpert.com/ firmy SOLIDEXPERT. Firma zajmuje się m.in. wdrożeniami oraz szkoleniami pakietu SOLIDWORKS, ale posiada w swojej ofercie również inne rozwiązania wspierające pracę inżynierów.

Tytuł odcinka YouTube: [#187] Schody - szybka zmiana wymiarów | Równania | Złożenia | SolidWorks 3D

Dodano dnia: 2021-04-20