Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Moduł blachowy w SolidWorks, przykład wykonania modelu z blachy

W odcinku nr 163 jeden z Widzów zadał pytanie związane z modułem blachowym w SolidWorks. Ponieważ technologia obróbki plastycznej, gięcia blach, wykrawania czy tłoczenia nie jest pojęciem, z którym często się spotykam. Natomiast jeżeli już nadejdzie taka sytuacja, wówczas mam do czynienia z bardzo prostymi detalami, które nie wymagają specjalnej wiedzy wykraczającej poza informacje możliwe do zdobycia z różnych poradników do mechaniki, tak też bardzo skrótowo i minimalistycznie próbuję na te pytania odpowiedzieć.

Jak będzie w niniejszym materiale można zauważyć, powyższa informacja doskonale da się odczuć poprzez obserwację, że również moja płynność korzystania z modułu blachowego nie dorównuje szybkości budowania modeli 3D przy używaniu tradycyjnych narzędzi programu, czego konsekwencją jest przygotowywanie detali pod obróbkę metodą skrawania.

W związku z powyższym, niniejszego odcinka nie można traktować jako odcinka, w którym próbuję przedstawić najlepsze podejście w metodyce na zamodelowaniu detalu w taki sposób, aby jego późniejsza modyfikacja była możliwie najprostsza i najszybsza. Należy ten odcinek traktować jako informację oraz pogląd na sposób wykorzystania, użycia kilku narzędzi z modułu blachowego, metody wykonywania zagięć oraz sposobu ich parametryzowania, czy w końcu jak wykonać przykładowe narzędzie, pozwalające na wykonanie niestandardowej operacji - i tutaj z kolei wykorzystamy odrobinę modelowania powierzchniowego. Najważniejsze w materiale jest to, że konstruowany detal jest odzwierciedleniem rzeczywistego elementu, który udało mi się znaleźć w zakamarkach na potrzeby niniejszego odcinka.

Podziękowania zawarte w odcinku

Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy SOLIDEXPERT, dostawcy oprogramowania SolidWorks: https://solidexpert.com/

Tytuł odcinka YouTube: [#171] Moduł blachowy w SolidWorks, przykład wykonania modelu z blachy

Dodano dnia: 2021-01-31