Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Analiza konstrukcji wiaty na podstawie pomysłu Widza. Analiza konstrukcji w SolidWorks 3D

Ostatni etap krótkiej serii dotyczącej analizy projektu wiaty samochodowej wg pomysłu Widza w ramach poznawania modułu konstrukcji stalowych w programie SolidWorks.

Po etapie projektu i wykonaniu modelu przestrzennego konstrukcji, przychodzi pora na sprawdzenie projektu pod względem wytrzymałościowym.

Już po wstępnej analizie przemieszczeń można było zaobserwować niezbyt korzystną pracę kratownicy poprzez ryzyko wypychania jej do przodu zabudowy. Prawdopodobnie postawienie środkowego słupa oraz dodanie wzmocnienia spajającego przód z tyłem wiaty częściowo rozwiązałoby problem. Pomysł Widza zakładał inny eksperyment. Widz zastanawiał się, czy wsunięcie ceownika pod kratownicę byłoby wystarczającym rozwiązaniem. O ile dodanie dodatkowej belki do konstrukcji niewiele pomogło w usztywnieniu kratownicy, o tyle w takim rozwiązaniu zauważyłem inny, moim zdaniem bardzo groźny problem - ryzyko zbierania się wody - co znacząco mogłoby przyspieszyć proces korozji przy niewłaściwym zabezpieczeniu antykorozyjnym, co umówmy się, nie jest łatwe do wykonania w takim przypadku. A w trakcie omawiania konstrukcji natrafiono jeszcze na jeden problem, który dotyczył obciążenia śniegiem, co również powinno zostać jeszcze raz zweryfikowane, ponieważ może się okazać, że zaproponowana konstrukcja nie jest bezpieczna.

Niestety nie podejmuję się pełnej analizy konstrukcji i próby przekonstruowania jej tak, aby gwarantowała bezpieczeństwo, ponieważ nie pracuję w konstrukcjach budowlanych (ani nie mam takich uprawnień). Nie posiadam również wiedzy w projektowaniu konstrukcji budowlanych, przez co, jeżeli Widz rzeczywiście chciałby zrealizować taki projekt - powinien poprosić o pomoc w zweryfikowaniu konstrukcji doświadczonej osoby, ponieważ obawiam się, że taka pomoc może okazać się potrzebna.

Mam jednak nadzieję, że od strony technicznej programu, udało się przedstawić ciekawą funkcjonalność, która w rękach odpowiedniej osoby mogłaby przynieść znacznie więcej odpowiedni na poruszone problemy.

Podziękowania zawarte w odcinku

Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy SOLIDEXPERT - dostawcy programu SOLIDWORKS: https://solidexpert.com/

Tytuł odcinka YouTube: [#184] Analiza konstrukcji wiaty na podstawie pomysłu Widza. Analiza konstrukcji w SolidWorks 3D

Dodano dnia: 2021-04-07