Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Przeciwtarcza sprzęgła powierzchniowo i bryłowo w SolidWorks 3D | Tutorial PL

Jeszcze na chwilę zatrzymujemy się w temacie modelu sprzęgła samochodowego. W poprzednim tutorialu, odcinek nr 196, jednym z elementów wchodzących w skład zespołu sprzęgła była przeciwtarcza sprzęgła, którą wykonałem przy użyciu narzędzia formowanie w module blachowym programu SolidWorks.

Operacja ta wymagała wykonania narzędzia formującego wybrane cechy detalu przez co w moim podejściu do wykonania modelu niezbędne okazały się dwa dodatkowe modele, których zadaniem było "wytłoczenie" charakterystycznych cech.

W tym odcinku przedstawiam dwie alternatywne metody wykonania tego samego detalu. Pierwsza metoda odnosi się do zupełnie czystego modelowania bryłowego, co w ogólnym przypadku byłoby jedną z najbardziej pożądanych metod modelowania. Chociażby z tego powodu, że nie musimy wykonywać dodatkowych modeli, a sam sposób podejścia jest bardziej uniwersalny i łatwiejszy do zaimplementowania w podobnych sytuacjach, gdzie i tak użycie modułu blachowego nie pozwoli nam w pełni skorzystać z jego funkcjonalności - jest to typ przetłoczenia, którego i tak nie rozłożymy w wykroju blachy.

Druga metoda z kolei to wykorzystanie kilku narzędzie z modułu powierzchniowego. Ze względu na elastyczność tworzenia modeli za pomocą modelowania powierzchniowego, do wykonania tego elementu można obrać kilka innych, również szybkich, a może nawet i szybszych dróg. W każdym razie przedstawiam zastosowanie kilku narzędzi, które finalnie doprowadzają nas do docelowego rozwiązania.

Zwracam jednak uwagę na pewną rozbieżność wynikającą z wymiarów detali uzyskaną finalnie. Niestety w trakcie modelowania powierzchniowego, nie obrałem bazy, która w momencie wykonania pogrubienia pozwoliłaby uzyskać wymiarowo zgodne detale, które wykonano poprzednimi metodami. Zatem aby uzyskać równoważny wymiarowo detal wynikający z nadania objętości modelowi, wymiary należy skorygować w zależności od sposobu obrania bazy do tworzenia cech powierzchniowych.

Podziękowania zawarte w odcinku

Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy SOLIDEXPERT, dostawcy oprogramowania SolidWorks oraz innych narzędzi lub modułów CAD/CAM: https://solidexpert.com/

Zapraszam do zapoznania się z ofertą firmy 3DCONNEXION, dostawcy manipulatorów 3D oraz myszy dedykowanych do pracy w środowisku CAD/CAM: https://3dconnexion.com/pl/

Tytuł odcinka YouTube: [#197] Przeciwtarcza sprzęgła powierzchniowo i bryłowo w SolidWorks 3D | Tutorial PL

Dodano dnia: 2021-06-26