Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Analiza rozciągania z uwzględnieniem spiętrzenia naprężeń. Symulacja MES

Przedstawiono analityczne oraz numeryczne podejście do rozwiązania problemu rozciągania pręta ze zmiennym przekrojem poprzecznym na podstawie przygotowanego modelu. W rozważaniach tych omówiono przykładowy sposób analizy spiętrzenia naprężeń w sposób analogiczny do przypadków występujących w wałach (należy w tym przypadku zaznaczyć, że cechą charakterystyczną wału jest fakt, iż z definicji przenosi moment obrotowy; w nagraniu natomiast potraktowano przykład jako specjalny przypadek wału [wałka] przenoszący tylko naprężenia powstałe od siły rozciągającej).

Po omówieniu zagadnień oraz pewnych problemów dotyczących przygotowania modelu do symulacji, w trakcie nagrania porównywano wyniki osiągnięte w obliczeniach analitycznych, symulacji w programie SolidWorks oraz w programie PrePoMax, do którego siatka została przygotowana w aplikacji Salome. Uzyskano zbieżne wyniki, co może świadczyć o prawidłowo wykonanych obliczeniach jak i wykonanych symulacjach.

Podziękowania zawarte w odcinku

Serdeczne podziękowania dla firmy SOLIDEXPERT za możliwość korzystania z edukacyjnej wersji programu SolidWorks: https://solidexpert.com/

Tytuł odcinka YouTube: [#33] Analiza rozciągania z uwzględnieniem spiętrzenia naprężeń. Symulacja MES

Dodano dnia: 2019-05-20