Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Krótki wstęp - wizytówka kanału

Witam na stronie uzupełniającej kanału Inżynier Programista, która będzie mi pomagać w jego prowadzeniu i interakcji z Widzami. Jeżeli poszukujesz wiedzy jak skutecznie pracować w programach typu CAD 3D, na moim kanale YouTube znajdziesz między innymi:

Dlaczego taka nazwa kanału?

Ostatnia aktualizacja: 2023-12-01

Ostatnio dodany odcinek

Errata do filmu nr 396 - Solid Edge - Cienkościenność / Występ montażowy a rączka do szuflady

Niniejszy film jest uzupełnieniem oraz korektą do filmu nr 396, w którym popełniłem błąd logiczny podczas definiowania operacji cienkościenności. Za popełnione zamieszanie przepraszam. Jednocześnie w niniejszym filmie omawiam narzędzie Występ montażowy, które stanowi bardziej zasadny sposób na wykonanie elementów odpowiedzialnych za montaż komponentu.

Tytuł odcinka YouTube: [397] Errata do filmu nr 396 - Solid Edge - Cienkościenność / Występ montażowy a rączka do szuflady

Dodano dnia: 2024-04-24

Losowo wybrany odcinek

FreeCAD - przepis na wspornik w 6 operacjach | podstawy | tutorial | poradnik modelowania 3D

Przykład wykonania wspornika krok po kroku w programie FreeCAD z wykorzystaniem bazowego układu współrzędnych oraz sukcesywnie tworzonej geometrii.

Ze względu na pojawiające się pytania Widzów o "płynne obracanie" detalami w programie FreeCAD, przybliżam bardzo krótko informację, że manipulatory SpaceMouse firmy 3Dconnexion współpracują z programem FreeCAD, zatem jeżeli ktoś preferuje takie rozwiązanie, możliwa jest komunikacja pomiędzy programem i urządzeniem.

"Errata" do materiału w związku z pojawieniem się pewnych wątpliwości powstałych w trakcie nagrywania filmu:

1) W 4 minucie filmu opowiadam o modyfikatorze do narzędzia polilinia w module szkicu, po czym anuluję dalsze tworzenie zarysu z użyciem tego narzędzia i rysuję okrąg celem dowiązania się do utworzonego fragmentu geometrii. Na szczęście mając ten nietakt na uwadze, w przypadku tworzenia prostopadłej ściany wspornika w 9 minucie korzystam w pełni z narzędzia polilinii i zarys szkicu wykonuję jednym ciągiem. Zaletą tego "błędu" jest to, że można zaobserwować kilka przykładów zastosowania relacji wiązań.

2) Od 20 minuty filmu tworzę zarys żebra i rzutuję krawędzie pomocnicze. Po pewnym momencie stwierdzam, że część rzutowanych krawędzi nie będzie potrzebna, usuwam je, a następnie ponownie je rzutuję, by w pełni ustalić szkic tworzonego żebra - w tym przypadku po prostu przekombinowałem i chciałem ten etap wykonać inaczej, co niestety okazało się niemożliwe. P.S.: tak, w trakcie nagrywania filmów zdarza się, że zmieniam wcześniej założoną drogę tworzenia modelu, co zwykle przynosi lepszy rezultat. Tutaj niestety mój plan się nie powiódł.

3) Od 30 minuty wykonuję fazowania krawędzi modelu. Widząc, że program łapie prawidłowo fazę krawędzi wewnętrznych górnego otworu wspornika, próbuję dodatkowo dołożyć krawędzie o takim samym charakterze na dolnym otworze wspornika. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn (pomimo tego, że w obu przypadkach sposób tworzenia żebra wykonywany był tak samo), przy dolnym otworze nastąpił problem w geometrii modelu, co uniemożliwiło wykonanie fazowania.

Tytuł odcinka YouTube: [287] FreeCAD - przepis na wspornik w 6 operacjach | podstawy | tutorial | poradnik modelowania 3D

Dodano dnia: 2022-11-30