Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Krótki wstęp - wizytówka kanału

Witam na stronie uzupełniającej kanału Inżynier Programista, która będzie mi pomagać w jego prowadzeniu i interakcji z Widzami. Jeżeli poszukujesz wiedzy w dziedzinie obsługi programu SolidWorks, na moim kanale YouTube znajdziesz między innymi:

Od niedawna na moim kanale rozpocząłem również publikowanie materiałów związanych z oprogramowaniem Open Source:

Od czerwca 2022 roku, na kanał zawitał nowy program: Alibre Atom3D. W głównej mierze projekty wykonywane w tym programie realizowane są za pomocą technologii przyrostowej - druku 3D, na posiadanej drukarce: Creality Ender 7.

Dlaczego taka nazwa kanału?

Dlaczego zatem SolidWorks?

Będąc na studiach miałem dostęp do puli różnych profesjonalnych narzędzi CAD, m.in.: CATIA, SolidWorks, SolidEdge oraz Inventor.

Wśród wszystkich ww. programów największe i najlepsze wrażenie wywarł na mnie program SolidWorks i zależało mi bardzo na tym, aby ponownie mieć z nim styczność, co skłoniło mnie do założenia kanału YouTube, by tą przyjemnością z modelowania dzielić się również z Wami. Z tego względu praca nad materiałami na mój kanał, zwykle późnymi wieczorami, po 8 godzinnej pracy w Inventorze, jest nadal przyjemną odmianą. Za możliwość korzystania z instruktażowej wersji programu SolidWorks dziękuję firmie SOLIDEXPERT.

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-30

Ostatnio dodany odcinek

FreeCAD - Ściągacz łożysk. Tutorial jak krok po kroku wykonać części i złożenie - poradnik PL

Przygotowałem tutorial jak w programie FreeCAD wykonać krok po kroku model bardzo prostego ściągacza do łożysk a następnie jak wykonać jego złożenie. W materiale omawiam etapy tworzenia szkiców, na co zwracam uwagę, a następnie staram się wyjaśnić z czego wynikają zastosowane przeze mnie warianty operacji.

Finałem materiału jest wykonanie złożenia w module A2plus z kilkoma przykładami wiązań wynikających z konstrukcji zaprezentowanego zespołu.

Tytuł odcinka YouTube: [268] FreeCAD - Ściągacz łożysk. Tutorial jak krok po kroku wykonać części i złożenie - poradnik PL

Dodano dnia: 2022-08-17

Losowo wybrany odcinek

O programach CAD 3D ponownie - SolidWorks vs Inventor

Bardzo często pojawiają się pytania, którego programu się uczyć, jaki program polecam, jakie są różnice między programem SolidWorks a Inventor.

W związku z tym, że nie mam zainstalowanego programu Inventor, ciężko mi w sposób jawny przedstawić główne różnice pomiędzy jednym i drugim, jednakże na kwestię różnic pomiędzy dowolnymi programami chciałbym spojrzeć nieco w inny sposób, z punktu widzenia osoby, która zostaje zatrudniona w firmie pod pojęciem wymagania znajomości wybranego oprogramowania CAD.

Niezależnie czy to będzie SolidWorks czy Inventor, czy dowolny inny CAD, każdy z nich będzie nieco inaczej wyposażony w zależności od strategii przyjętej przez producenta oprogramowania i głównego ukierunkowania na zastosowanie w określonych branżach. W każdym z programów, zapewne każdy ich użytkownik potrafiący posługiwać się kilkoma programami CAD będzie w stanie wyróżnić mocne i słabe strony danego oprogramowania. Ale to i tak wiele nam nie da, ponieważ, jak często to podkreślam, zwykle wybór pracy nie wynika z wyboru oprogramowania, w którym chcemy pracować. Wniosek tego jest taki, że jeżeli są ku temu możliwości, to najlepiej poznać grupę programów, których znajomość jest żądana przez firmy oferujące pracę, czy to w obszarze kraju, województwa czy miasta, gdzie staramy się o zatrudnienie. Wówczas, w zależności od branży, możliwe, że uda nam się trafić na sytuację, gdzie specyfika i zakres pracy będzie stricte odpowiadał konfiguracji programu, dzięki czemu wykorzystamy dobrze rozwinięte moduły (niezależnie od programu) i praca z punktu widzenia uzyskania zamierzonego rezultatu w 3D będzie bardzo prosta, tak też trafią się przypadki, gdzie z innych względów, np. ekonomicznych, będziemy musieli wykonać projekt, który będzie posiadał elementy niemożliwe do wygenerowania w sposób automatyczny lub półautomatyczny w ramach oprogramowania na którym pracujemy. Wówczas jesteśmy zdani na własne umiejętności i uzyskanie tego efektu w sposób uniwersalny.

Tytuł odcinka YouTube: [#169] O programach CAD 3D ponownie - SolidWorks vs Inventor

Dodano dnia: 2021-01-27