Inżynier Programista Strona uzupełniająca kanału Inżynier Programista

Krótki wstęp - wizytówka kanału

Witam na stronie uzupełniającej kanału Inżynier Programista, która będzie mi pomagać w jego prowadzeniu i interakcji z Widzami. Jeżeli poszukujesz wiedzy w dziedzinie obsługi programu SolidWorks, na moim kanale YouTube znajdziesz między innymi:

Od niedawna na moim kanale rozpocząłem również publikowanie materiałów związanych z oprogramowaniem Open Source:

Od czerwca 2022 roku, na kanał zawitał nowy program: Alibre Atom3D. W głównej mierze projekty wykonywane w tym programie realizowane są za pomocą technologii przyrostowej - druku 3D, na posiadanej drukarce: Creality Ender 7.

Dlaczego taka nazwa kanału?

Dlaczego zatem SolidWorks?

Będąc na studiach miałem dostęp do puli różnych profesjonalnych narzędzi CAD, m.in.: CATIA, SolidWorks, SolidEdge oraz Inventor.

Wśród wszystkich ww. programów największe i najlepsze wrażenie wywarł na mnie program SolidWorks i zależało mi bardzo na tym, aby ponownie mieć z nim styczność, co skłoniło mnie do założenia kanału YouTube, by tą przyjemnością z modelowania dzielić się również z Wami. Z tego względu praca nad materiałami na mój kanał, zwykle późnymi wieczorami, po 8 godzinnej pracy w Inventorze, jest nadal przyjemną odmianą. Za możliwość korzystania z instruktażowej wersji programu SolidWorks dziękuję firmie SOLIDEXPERT.

Ostatnia aktualizacja: 2022-05-30

Ostatnio dodany odcinek

FreeCAD - Ściągacz łożysk. Tutorial jak krok po kroku wykonać części i złożenie - poradnik PL

Przygotowałem tutorial jak w programie FreeCAD wykonać krok po kroku model bardzo prostego ściągacza do łożysk a następnie jak wykonać jego złożenie. W materiale omawiam etapy tworzenia szkiców, na co zwracam uwagę, a następnie staram się wyjaśnić z czego wynikają zastosowane przeze mnie warianty operacji.

Finałem materiału jest wykonanie złożenia w module A2plus z kilkoma przykładami wiązań wynikających z konstrukcji zaprezentowanego zespołu.

Tytuł odcinka YouTube: [268] FreeCAD - Ściągacz łożysk. Tutorial jak krok po kroku wykonać części i złożenie - poradnik PL

Dodano dnia: 2022-08-17

Losowo wybrany odcinek

Rączka wkrętaka czy flakon? Modelowanie powierzchniowe 3D SolidWorks

Kontynuacja odcinka z modelowaniem powierzchniowym rączki wkrętaka. W poprzednim odcinku udało się odtworzyć przybliżony zarys rzeczywistej rączki wkrętaka przy pomocy modelowania hybrydowego. Jednakże z tak utworzonym modelem związany jest jeden poważny problem. O ile walory wizualne odzwierciedlają finalny produkt, to przygotowany model uniemożliwia w tym momencie wykorzystanie go pod względem technologicznym. Aby oblanie pewną warstwą gumy było możliwe, musi zostać wykonane pogłębienie.

Zastosujemy w tym odcinku czyste modelowanie powierzchniowe wracając do samego początku, czyli do miejsca gdzie wykonywaliśmy wyciągnięcie po profilach. To wyciągnięcie zostanie również zastąpione powierzchnią. Ponownie skupimy się na splajnach, liniach podziałowych, docinaniach, ale również użyjemy nowego narzędzia: odsunięcie powierzchni.

Postaram się przybliżyć kilka problemów jakie możemy napotkać oraz w jaki sposób połączyć ze sobą powierzchnie z przerwami, nawet o bardziej skomplikowanych kształtach krawędzi za pomocą narzędzia powierzchnia według granicy. Zobaczymy ponadto jak bardzo pomocna jest funkcja: krzywa kompozytowa.

W trakcie przygotowania modelu zobaczymy, że modelowanie powierzchniowe w porównaniu do modelowania bryłowego wymaga od operatora nieco więcej zmysłu związanego z wzornictwem celem lepszego wyczucia wpływu poszczególnych operacji na efekty wizualne detalu, przejścia powierzchni, rozejścia czy załamania światła padającego na uformowane powierzchnie.

Tytuł odcinka YouTube: [#178] Rączka wkrętaka czy flakon? Modelowanie powierzchniowe 3D SolidWorks

Dodano dnia: 2021-03-13