Logo kanału

Inżynier Programista

Rynek i udział oprogramowania CAD a oferty pracy w Polsce

Bardzo często pojawiają się pytania, którego programu się uczyć, jaki program polecam, jakie są różnice między programem SolidWorks a Inventor.

W związku z brakiem możliwości jednoczesnego zaprezentowania programu Inventor i SolidWorks, ciężko mi w sposób jawny przedstawić główne różnice pomiędzy jednym i drugim, jednakże na kwestię różnic pomiędzy dowolnymi programami chciałbym spojrzeć nieco w inny sposób, z punktu widzenia osoby, która zostaje zatrudniona w firmie pod pojęciem wymagania znajomości wybranego oprogramowania CAD.

Niezależnie czy to będzie SolidWorks czy Inventor, czy dowolny inny CAD, każdy z nich będzie nieco inaczej wyposażony w zależności od strategii przyjętej przez producenta oprogramowania i głównego ukierunkowania na zastosowanie w określonych branżach. W każdym z programów, zapewne każdy ich użytkownik potrafiący posługiwać się kilkoma programami CAD będzie w stanie wyróżnić mocne i słabe strony danego oprogramowania. Ale to i tak wiele nam nie da, ponieważ, jak często to podkreślam, zwykle wybór pracy nie wynika z wyboru oprogramowania, w którym chcemy pracować. Wniosek tego jest taki, że jeżeli są ku temu możliwości, to najlepiej poznać grupę programów, których znajomość jest żądana przez firmy oferujące pracę, czy to w obszarze kraju, województwa czy miasta, gdzie staramy się o zatrudnienie. Wówczas, w zależności od branży, możliwe, że uda nam się trafić na sytuację, gdzie specyfika i zakres pracy będzie stricte odpowiadał konfiguracji programu, dzięki czemu wykorzystamy dobrze rozwinięte moduły (niezależnie od programu) i praca z punktu widzenia uzyskania zamierzonego rezultatu w 3D będzie bardzo prosta, tak też trafią się przypadki, gdzie z innych względów, np. ekonomicznych, będziemy musieli wykonać projekt, który będzie posiadał elementy niemożliwe do wygenerowania w sposób automatyczny lub półautomatyczny w ramach oprogramowania na którym pracujemy. Wówczas jesteśmy zdani na własne umiejętności i uzyskanie tego efektu w sposób uniwersalny.

Przygotowałem w związku z tym odnośniki do kilku stron z opisem najczęściej wykorzystywanych programach CAD oraz gotowe odnośniki do portalu Pracuj.pl, gdzie będziemy w stanie szybko zauważyć, które programy cieszą się największym zainteresowaniem. A to z kolei podpowie nam, na jakie programy szczególnie zwrócić uwagę i poświęcić im więcej czasu na przygotowanie się do pracy.

Stan ofert pracy w Polsce (kolejność alfabetycznie), poprzez zapytanie nazwy programu na portalu Pracuj.pl:

Stan ofert dla programu AutoCAD

Stan liczby ofert w zależności od programu CAD na dzień 29 kwietnia 2021

Wykres liczby ofert o pracę w zależności od programu CAD - kwiecień

Stan liczby ofert w zależności od programu CAD na dzień 26 marca 2021

Wykres liczby ofert o pracę w zależności od programu CAD - marzec

Stan liczby ofert w zależności od programu CAD na dzień 25 lutego 2021

Wykres liczby ofert o pracę w zależności od programu CAD - luty

Stan liczby ofert w zależności od programu CAD na dzień 26 stycznia 2021

Wykres liczby ofert o pracę w zależności od programu CAD - styczeń

Stan liczby ofert w zależności od programu CAD na dzień 25 stycznia 2021

Wykres liczby ofert o pracę w zależności od programu CAD - styczeń

Powrót do działu Warto przeczytać